واکنش کلیچدار اوغلو به تغییرات در قانون اساسی ترکیه

به گزارش وبلاگ ماشین، رهبر حزب جمهوری خلق با تأکید بر احتیاج ترکیه به قانون اساسی جدید و دموکراتیک به شرط عدم تغییر چهار ماده اول، گفت: از اینکه پیشنهاد اردوغان نه برای دموکراسی بلکه برای تقویت حاکمیت خود باشد، نگران هستم.

واکنش کلیچدار اوغلو به تغییرات در قانون اساسی ترکیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ماشین، کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق نسبت به فراخوان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر تغییر قانون اساسی واکنش نشان داد.

کلیچدار اوغلو با تأکید بر نیاز ترکیه به قانون اساسی جدید و دموکراتیک به شرط عدم تغییر چهار ماده اول، اعلام نمود: از اینکه پیشنهاد اردوغان نه برای دموکراسی بلکه برای تقویت حاکمیت خود باشد، نگران هستم.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ ماشین بخوانید. (کلیک کنید)

رهبر حزب جمهوری خلق در مصاحبه با مراد یتکین روزنامه نگار معروف ترکیه گفت: امروز در ترکیه هرکسی که هوادار دموکراسی باشد به خوبی می داند که ترکیه به قانون اساسی جدید و دموکراتیک نیاز دارد. البته ضروری است که چهار ماده اول قانون اساسی بدون تغییر باقی بماند. قانون اساسی جدید بایستی ترکیه را به سمت استاندارهای دموکراسی سوق دهد. ما نیاز به سیستم پارلمانی قدرتمند داریم.

کلیچدار اوغلو تأکید کرد: پیش از تدوین قانون اساسی جدید نیاز به قوه مجریه یعنی حاکمیت باورپذیر و اعتماد دهنده داریم. ما حاکمیت کنونی ترکیه را باورپذیر و اعتماد دهنده نمی دانیم. حاکمیتی که تابع قانون اساسی کشور نیست چگونه می تواند یک قانون اساسی مبتنی بر دموکراسی تدوین کند؟ اعتماد ما را چگونه جلب خواهد نمود؟

مشکل فقط حاکمیت نیست، دستگاه قضایی که تحت کنترل دولت درآمده به تصمیمات دادگاه قانون اساسی بی توجه است. وقتی احکام دادگاه حقوق بشر اروپا در این کشور اجرا نمی گردد، از کدام قانونی اساسی دموکراتیک می توان صحبت کرد؟

وی اضافه نمود: در حالی که دانشجویان این کشور از حق قانونی موجود در قانون اساسی به تجمع اعتراضی می پردازند اما از طرف حاکمیت به عنوان تروریست اعلام می شوند، از کدام اعتماد می توان بحث کرد؟

رهبر حزب جمهوری خلق ادامه داد: اگر می خواهید قابل اعتماد باشید و واقعاً هوادار دموکراسی هستید، ابتدا باید به قانون اساسی موجود تمکین کنید. نه اینکه به قضات بی توجه به احکام دادگاه قانون اساسی و دادگاه حقوق بشر اروپا لوح تقدیر داده و عضو دیوان عالی کشور کنید. قسم ناموس و شرفی را که برای بی طرف بودنتان خورده اید به جا آورید. کسانی که حرف و عملشان 180 درجه باهم تفاوت دارد اول باید مبانی دموکراسی را یاد بگیرند.

کلیچدار اوغلو گفت: تاریخ به ما نشان داده که دیکتاتورها هیچ وقت قانون اساسی مبتنی بر حقوق بشر و دموکراسی را نمی پذیرند. برعکس، تفکیک قوا را ضعف برای حاکمیت خود می پندارند. چون دیکتاتور معتقد است که تا زمانی که تمام قدرت را در دست داشته باشد می تواند به حاکمیت خود ادامه دهد. علت اصلی این اعتقاد، وجود خودشیفتگی در بین همه دیکتاتورها است. نگرانی اصلی من در خصوص درخواست اردوغان این است که تغییرات در قانون اساسی به جای تقویت دموکراسی در راستای تقویت اقتدارگرایی به نفع حاکمیت صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش کلیچدار اوغلو به تغییرات در قانون اساسی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کلیچدار اوغلو به تغییرات در قانون اساسی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید