نرم افزار جامع بهینه سازی پرینترهای سه بعدی ساخته شد

به گزارش وبلاگ ماشین، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به ساخت و توسعه نرم افزار بهینه سازی پرینترهای سه بعدی شدند.

نرم افزار جامع بهینه سازی پرینترهای سه بعدی ساخته شد

دکتر مهدی کاظمی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح فراوری نرم افزاری برای کاهش زمان و هزینه و افزایش کیفیت سطح محصولات پرینترهای سه بعدی گفت: پرینترهای سه بعدی به طرز قابل توجهی ساخت قطعات پیچیده از روی مدل سه بعدی را آسان نموده اند.

وی اضافه نمود: اگرچه این فرآیندها انعطاف پذیری بالایی دارند، اما کماکان محدودیت هایی دارند که مهندسان را برای ساخت بعضی قطعات با مشکل روبرو می نمایند؛ بعضی از این محدودیت ها شامل استفاده زیاد مواد اولیه برای ساخت قسمت های حاشیه ای محصولات و در نتیجه افزایش بی مورد هزینه نهایی و بعلاوه کیفیت سطح نامناسب بعضی از سطوح این قطعات است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: برطرف چنین مسائلی برای هر محصول به صورت جداگانه فرآیندی بسیار زمانبر است و به احتمال زیاد همراه با خطای انسانی خواهد بود، بنابراین روشی که بتواند این مسائل را به صورت اتوماتیک حل نماید، برای کامل تر شدن هر چه بیشتر این فرآیندها امری لازم است.

وی گفت: به واسطه این پروژه، نرم افزاری (CAOFO) فراوری شد که می تواند به صورت همزمان هزینه و زمان ساخت محصولات پرینترهای سه بعدی را کاهش دهد و در عین حال کیفیت سطح قطعات فراوریی را هم ارتقاء ببخشد.

کاظمی خاطر نشان کرد: نرم افزار CAOFO این قابلیت را دارد که بنا به احتیاج اپراتور یک یا چند تا از توابع هدف مذکور را بهینه سازی کند. بعلاوه این نرم افزار می تواند از الگوریتم های بهینه سازی مختلف مانند الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات، الگوریتم ژنتیک و الگوریتم تبرید شبیه سازی شده استفاده کند.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه نمود: قبل از ایجاد نرم افزار CAOFO، در سطح دنیای نرم افزاری که بتواند بطور همزمان سه یا چهار پارامتر مختلف را در محصولات پرینت سه بعدی بهینه سازی کند، وجود نداشت و نرم افزارهای موجود در بازارهای دنیای فقط یکی از این پارامترها را بهینه سازی می نمایند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به علت توانایی استفاده از الگوریتم های بهینه سازی متفاوت و بعلاوه بهره بردن از زبان برنامه نویسی قدرتمند سی شارپ، سرعت عملکرد نرم افزار CAOFO بسیار بیشتر از سایر نرم افزارهای موجود در بازار است. بنابراین نرم افزار CAOFO یک سر و گردن بالاتر از نرم افزارهای موجود در بازارهای دنیای به شمار می رود.

وی تاکید نمود: برای اینکه بتوانیم نرم افزاری همه جانبه برای بهینه کردن عملکرد پرینترهای سه بعدی ایجاد کنیم، ابتدا باید توابع هدف (هزینه، زمان و کیفیت سطح) مورد نظر را کمّی سازی می کردیم. از طرفی کمّی کردن این توابع خود مستلزم این بود که بتوانیم برای آنها فرمول سازی انجام دهیم. به عبارت دیگر چون نرم افزارهای مهندسی معمولا پایه ریاضی دارند و برای انجام عملیات بهینه سازی محاسبات ریاضی انجام می دهند، بنابراین می بایستی برای هر یک از توابع هدف یک مدل ریاضی استخراج می شد.

کاظمی توضیح داد: مدل های ریاضی مورد نظر را بر اساس اصول عملکرد پرینترهای سه بعدی استخراج کردیم و حال نوبت به پیاده سازی این مدل ها به همراه الگوریتم های بهینه سازی رسیده بود.

وی با بیان اینکه برای این کار ما ابتدا مقایسه ای بین سرعت عملکرد زبان های مختلف برنامه نویسی در این موضوع خاص انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که زبان برنامه نویسی سی شارپ که یک زبان قدرتمند برنامه نویسی است، سرعت بهینه سازی بسیار بالاتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی داشت، اضافه نمود: بنابراین زبان سی شارپ را برای این کار انتخاب کردیم.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان نمود: این تحقیق در نهایت منجر به فراوری نرم افزار CAOFO شد که به جرات می توان گفت یک سر و گردن از نرم افزارهای موجود در بازارهای دنیای بالاتر است.

به گفته وی، از طرفی به علت اینکه مستقیما بر روی هزینه و زمان فراوری محصولات تاثیر می گذارند، بنابراین یک گزینه بسیار مجذوب کننده و غیر قابل چشم پوشی برای استفاده در صنایع مختلف به شمار می رود. قابلیت نرم افزار CAOFO به گونه ای است که هم برای فراوری تکی و هم برای فراوری با تیراژ بالاتر قابل استفاده هست و صنایع کوچک و بزرگ می توانند از این نرم افزار بهره ببرند.

کاظمی اضافه نمود: حال که نرم افزار CAOFO ایجاد شده و مراحل سنجش کارآیی را با موفقیت پشت سر گذاشته است، نوبت به بحث صنعتی سازی آن رسیده است. همان طور که همه واقف هستیم صنعتی سازی چنین محصولاتی فرایند خاص و پیچیده ای دارد که اهمیت آن کمتر از اهمیت اجرای کارهای تحقیقاتی نیست و شاید کوچکترین سهل انگاری در این زمینه منجر به شکست گردد.

وی ادامه داد: بنابراین این مراحل را هم با سنجش شرایط صنعت کشور و دنیا و مطابق برنامه ریزی های اجرا شده پیش خواهیم برد تا بتوانیم به صندلی واقعی خود در صنعت دنیای دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به ویژگی های طرح: گفت: قبلا الگوریتم هایی به وسیله محققان ارائه شده بود که در آنها فقط یکی از پارامترهای ذکر شده مورد آنالیز قرار گرفته است. بنابراین الگوریتمی که بتواند سه یا چهار پارامتر مورد نظر را بهینه سازی کند از نوآوری های مهم این تحقیق است.

کاظمی با بیان این که استاد راهنمای این طرح دکتر عبدالرضا رحیمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است، ادامه داد: از سوی دیگر مدلسازی مقدار انرژی دریافتی برای فرآیند استریولیتوگرافی ماسکی از نوآوری های این رساله تحقیق می گردد.

وی اضافه نمود: یک ویژگی مهم دیگر نرم افزار CAOFO این است که این نرم افزار به گونه ای طراحی شده که بر اساس احتیاج کاربر بتوان توابع هدف دیگری را به آسانی به نرم افزار اضافه نمود. این قابلیت برای اینکه نرم افزار حاضر در صنایع مختلف کاربرد داشته باشد، حائز اهمیت بسیار بالایی است.

مجری طرح گفت: نرم افزار CAOFO نمونه داخلی ندارد و نمونه های خارجی قابلیت بالایی ندارند و فقط یکی از پارامترهای هدف را می توانند بهبود ببخشند. از نظر سرعت اجرایی هم نرم افزار CAOFO بسیار بهتر از آنهاست.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح، گفت: قابلیت بهینه سازی چندین تابع هدف به صورت همزمان به انتخاب کاربر، قابلیت اضافه نمودن توابع هدف تازه به نرم افزار به آسانی به وسیله کاربر، سرعت عملکرد بسیار بالا در تکنولوژی های پرینت سه بعدی از جمله مزیتهای طرح به شمار می فرایند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاظمی با اشاره به کاربرد این پروژه گفت: نرم افزاری که در این تحقیق طراحی شد، قابلیت به کارگیری برای بهینه کردن محصولات و خدمات در بسیاری از صنایع بنیادی مانند صنعت پلاستیک، صنعت ابزارسازی، صنعت قالب سازی، صنعت هوافضا، صنعت مهندسی پزشکی و دندانپزشکی، صنعت خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر را دارد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "نرم افزار جامع بهینه سازی پرینترهای سه بعدی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرم افزار جامع بهینه سازی پرینترهای سه بعدی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید