ناسا ایستگاه فضایی را به یک شرکت میدهد

به گزارش وبلاگ ماشین، وب سایت گجت نیوز - رضا آقامحمدی: انسان ها به مدت کافی در مدارهای پایینی خارج از جو کره زمین حاضر بوده اند و ایستگاه فضایی بین المللی نیز در این مدت خدمات ارزشمندی را به طرح های تحقیقاتی و فضانوردان حاضر در این مدارها ارائه نموده است. اما سازمان فضایی و هوانوردی ناسا میخواهد که از این مرحله عبور کند و به مرزهای دورتری دست یابد.

ناسا ایستگاه فضایی را به یک شرکت میدهد

در واقع ناسا به مرحله ای رسیده است که میخواهد اهداف بلندتری نظیر سیاره ماه، مریخ و مقاصد قرار گرفته در فواصل دورتر را دنبال کند و دیگر مدارهای نزدیک سطح زمین از آن اهمیت اولیه برای ناسا برخوردار نخواهند بود. به همین دلیل این ابر کمپانی آمریکایی اعلام نموده است که از سال 2024 به بعد، دیگر قصد ندارد بودجه ای را برای اداره و توسعه ایستگاه فضایی بین المللی در نظر بگیرد و عملا فعالیتش در این ایستگاه به سرانجام خواهد رسید.

اما آیا این به معنای آن است که ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) قرار است بازنشسته گردد و با تغییر مدار، در یک اقیانوس سقوط کند و تکه های آن به طور جداگانه فروخته گردد؟ خیر، قطعا این چنین نیست. این موضوع را یکی از معانان معاونت وابسته به سرپرست ناسا یعنی آقای بیل هیل (Bill Hill) به ماه اعلام نموده است و طبق گفته های او، این ایستگاه بین المللی قرار نیست که به زمین برگردد.

در واقع هدف ناسا این است که بعد از خروج تمام فضانوردارنش از این سازه فضایی، یک شرکت خصوصی و یا یک تشکیلات شخصی که توانایی اداره و کنترل این پایگاه پیشرفته و عظیم را دارد، کنترل و تامین هزینه آن را بر عهده بگیرد. بیل هیل در یک گفتگوی جدید که ساعاتی پیش با خبرگزاری TechCrunch انجام داده است، این موضوع را شرح داده که بخشی از آن را در زیر می خوانید: ناسا در حال کوشش است تا تحت یک شرایط مالی و به صرفه، توسعه تحقیقات فضایی در مدارهای نزدیک به زمین را ادامه دهد. هدف نهایی ما این است ایستگاه فضایی بین المللی را به یک تشکیلات تجاری خصوصی و یا هر بخش مالی دیگری تحویل دهیم تا تحقیقات و توسعه در مدارهای پایین زمین همچنان ادامه پیدا کند.

تصمیم گیری درباره ایستگاه فضایی بین المللی تنها به ناسا مربوط نمی گردد

آقای هیل در ادامه شرح می دهد که آنها در گذشته هم قصد واگذاری کنترل مدارهای پایین زمین که اختصارا به آنها LEO گفته می گردد را داشته اند، اما در نهایت این موضوع باعث الهام دریافت آنها برای ساخت نسخه کوچکتری نسبت به ایستگاه فضایی اصلی شده است. البته او درباره جزییات این طرح و این که آیا شرکای تجاری و قانونی ناسا درباره واگذاری این ایستگاه فضایی نظر مساعدی دارند یا نه، صحبتی نداشته است.

از آنجا که هدف ناسا از واگذاری ایستگاه فضایی بین المللی ، کنترل هزینه های مالی است، مطمئنا قیمت گذاری این سازه اساسی برای فروش و یا اجاره کار دشواری خواهد بود و به زمان زیادی احتیاج خواهد داشت.

این پایگاه بین المللی علاوه بر سازمان فضایی و هوانوردی ناسا، توسط سازمان های فضانوردی Roscosmos (در کشور روسیه)، JAXA (در کشور ژاپن)، ESA (در کشورهای اروپایی) و CSA (در کشور کانادا) نیز اداره و کنترل می گردد و سالانه میلیاردها دلار برای تعمیر، توسعه و تامین منابع مورد احتیاج آن هزینه می گردد؛ بنابراین جلب رضایت آنها نیز علاوه بر تصمیم ناسا برای عملی کردن این موضوع، ضروری خواهد بود.

منبع: برترین ها

به "ناسا ایستگاه فضایی را به یک شرکت میدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا ایستگاه فضایی را به یک شرکت میدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید