مخالف ایجاد تاسیسات اقامتی جدید در مشهد نیستیم

به گزارش وبلاگ ماشین، رئیس جامعه هتل داران خراسان رضوی گفت: ما با به وجود آمدن تاسیسات اقامتی جدید و سرمایه گذاری در این موضوع مخالف نیستم اما توزیع سرمایه گذاری ها از نظر منطقه ای و نوع تاسیسات به درستی صورت نمی گیرد. در مشهد سرمایه گذاران، گردشگری را صرفا اقامت می بینند، در حالی که این حوزه بسیار گسترده است.

مخالف ایجاد تاسیسات اقامتی جدید در مشهد نیستیم

به گزارش وبلاگ ماشین، امیر سزاوار امروز در نشست خبری هفته گردشگری در هتل سی نور، اظهار کرد: در کشور و حتی مشهد طرح جامع گردشگری نداریم، باید این طرح برای کشور مخصوصا خراسان تهیه گردد که در این طرح معین خواهد شد که احتیاج فعلی و تعداد مراکز اقامتی در شهر چقدر است.

وی با بیان اینکه ما با به وجود آمدن تاسیسات اقامتی جدید و سرمایه گذاری در این موضوع مخالف نیستم، عنوان نمود: توزیع سرمایه گذاری ها از نظر منطقه ای و نوع تاسیسات به درستی صورت نمی گیرد. اگر تنها در یک رشته خاص گردشگری متمرکز شدیم، گردشگری استان ضربه خواهد بود. در مشهد سرمایه گذاران، گردشگری را صرفا اقامت می بینند، در حالی که این حوزه بسیار گسترده است و جاده سازی، ایرلاین، تاسیسات ورزشی و توریسم سلامت را نیز شامل می گردد. توزیع باید درست صورت گیرد.

سزاوار اضافه نمود: در بعضی مناطق جاذبه های خوبی وجود دارد، اما به علت نبود مرکز اقامتی مناسب از این مناطق بازدید نمی نمایند. افرادی که می خواهند وارد حوزه سرمایه گذاری شوند، با متخصصان مشورت نمایند. ما در مشهد 13 هتل 5 ستاره داریم در حالی که 65 هتل یک ستاره و 64 هتل دوستاره داریم. همه تصور می نمایند باید هتل 5 ستاره بسازند، در حالی که ظرفیت هتل های 5 ستاره ما خالی بوده و ظرفیت اشغال 13 هتل ما به 50 درصد نمی رسد، اما در 6 ماهه اول سال هتل های یک ستاره ما درصد اشغال بالایی داشتند، بنابراین توزیع سرمایه درست انجام نشده است.

رئیس جامعه هتل داران خراسان رضوی ادامه داد: آیا سرمایه گذاری در بحث اقامتی توجیه دارد و احتیاج است؟ آیا بهتر نیست به حوزه های دیگر گردشگری پرداخته گردد؟ درکدام مناطق و در کدام نوع هتل ها باید سرمایه گذاری انجام گردد؟

وی اضافه نمود: ما با سرمایه گذاری مخالف نیستیم به شرط اینکه برنامه ریزی شده، علنی و بر اساس طرح جامع باشد. احتیاج شهر مشهد بیشتر از این خواهد بود، اما در کنار آن سایر حوزه های مرتبط نیز باید رشد داشته باشد. چطور ممکن است مراکز اقامت افزایش یابد اما ایرلاین، خطوط راه آهن و جاده مناسب نداشته باشیم؟

سزاوار با اشاره به اینکه جامعه هتل داران استان بنا به مصوبه مجلس آغاز به فعالیت نمود، توضیح داد: ما اتحادیه هتل داران نیز داشتیم که قانونا نمی توانست فعالیت انجام دهد، بنابراین تصمیم گرفتیم فعالیت اتحادیه را متوقف و امور، وظایف و اختیاراتش را به جامعه هتل داران منتقل کنیم. اتحادیه غیر فعال و جمع آوری شد و دیگر اتحادیه هتل داران در استان نداریم. اعضاء هیأت مدیره نیز اجازه شرکت در جلسات و حضور در مراکز رسمی را ندارند و جامعه تمام مسئولیت را به عهده گرفته است. شاید جامعه هتل داران جزو اولین تشکل های گردشگری استان باشد.

رئیس جامعه هتل داران خراسان رضوی در مورد ایمنی هتل ها، گفت: ضوابط و مقرراتی توسط سازمان آتش نشانی معین شده و مراکز اقامتی باید مطابق آن عمل نمایند. مراکز اقامتی جدید باید قبل از بهره برداری زیر نظر سازمان آتش نشانی ضوابط را رعایت کند وگرنه پروانه بهره برداری صادر نمی گردد. شهرداری و میراث فرهنگی نیز نظارت دارند. سازمان آتش نشانی باید بازدیدهای دوره ای داشته باشد، این بازرسی ها توسط بازرسان جامعه بازدید و به اعضا اطلاع رسانی می گردد.

وی اعلام نمود: قرار است کلاس های آموزشی برای مدیران بگذاریم. در موضوع ایمنی و بهداشت جای تخفیف و کوتاه آمدن نیست و همه باید کامل ضوابط را رعایت نمایند. همه مراکز اقامتی مجوز آتش نشانی دارند و اگر نداشته باشد مجوز فعالیت نخواهند داشت. بعضی با استانداردهای قدیم و بعضی جدید بوده که قدیمی ها در حال به روزرسانی هستند.

در ادامه سعید ولی زاده، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی خراسان رضوی، اظهار کرد: استان خراسان با پیگیری های مدیر کل میراث فرهنگی، تنها استانی است که بیشترین تشکیلات انجمن های حرفه ای در آن شکل گرفته است. یکی از مهم ترین آن ها انجمن حرفه ای سلامت استان است.

وی بیان نمود: ما در تهران با هماهنگی میراث فرهنگی چندین کنسرسیوم در کشور تشکیل دادیم که یکی از آن ها کنسرسیوم عراق است که استان به عنوان رئیس انجمن و دبیر آن انتخاب شده است. زائران و مسافران عراقی زیادی داریم که به مشهد می آیند و به شهرهای دیگر استان نیز سفر می نمایند که در این کنسرسیوم پیگیری کردیم.

ولی زاده اعلام نمود: یک ماه پیش با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی جلسه ای در این ارتباط در زاهدان داشتیم که در مورد ارتباط و رفت و آمد گردشگر و انجام برنامه های کنسرسیوم بود. در استان نیز پیگیری می کنیم که با همکاری انجمن حرفه ای سلامت و سازمان میراث فرهنگی بتوانیم راه حل بهتری برای دلالانی که به صورت غیر مجاز فعالیت می نمایند، پیش بینی کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مخالف ایجاد تاسیسات اقامتی جدید در مشهد نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالف ایجاد تاسیسات اقامتی جدید در مشهد نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید