سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مسائل ارتوپدی

به گزارش وبلاگ ماشین، دکتر فریبرز عزیزی در حاشیه بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی ایران، اظهارداشت: بیماری های این حوزه به طور کلی به دو دسته ناشی از حوادث و کار و یا به دلیل بیماری های داخلی همچون دیابت و رماتسیم شکل می گیرد.

سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مسائل ارتوپدی

وی اضافه نمود: نقاشان ساختمان و آرایشگران از جمله افرادی هستند که به دلیل نوع کار در معرض بیماری های شانه ناشی از حوادث و کاراند. همچنین به طور کلی مسائل شانه ناشی از بیماری های داخلی بیشتر در زنان و مسائل ناشی از حوادث وکار بیشتر در مردان مشاهده می شود.

این فلوشیپ جراحی شانه ادامه داد: شایع ترین مشکل ارتوپدی شانه سندرم گیرکردن شانه است که در این حالت تاندون شانه گیر کرده و درد و پارگی تاندون ایجاد می شود همچنین این مشکل در افرادی که از مفصل شانه استفاده زیاد می کنند این عارضه شیوع بیشتری دارد.

عزیزی با بیان اینکه اصلاح وضعیت کاری اولین گام در درمان این مشکل است، گفت: درمان های غیرجراحی در این عارضه در اکثر موارد موفقیت آمیز است و شامل تجویز داروهای ضد التهاب، ضد درد خوراکی و یا به صورت تزریق و برنامه فیزیوتراپی مناسب است.

این متخصص ارتوپدی بیان داشت: یک عامل مهمی که در مزمن شدن عارضه دخالت دارد ضعف عضلات ناحیه شانه است. این ضعف احتمال گیر افتادن و تحریک بافت ها را حین بالا آوردن اندام فوقانی افزایش می دهد. بنابراین تمرین های تقویتی یکی از اجزای اصلی درمان این عارضه است. تشخیص سندروم گیرافتادگی اغلب زمانی اتفاق می افتد که علامت و نشانه هایی از جمله احساس درد هنگام حرکت دست ها به سمت بالا در بیمار ایجاد شود. بیماران با این عارضه اغلب از درد شانه، ضعف و گزگز در اندام فوقانی شکایت دارند.

وی اضافه نمود: بر اساس آمار جهانی معمولا یک تا دو درصد افراد جامعه هر سال به دلیل درد شانه به پزشک مراجعه می کنند و شایع ترین علت مراجعه به ارتوپد بعد از کمردرد ناشی از درد اطراف گردن و شانه است.

عزیزی با اشاره به اینکه شانه ورزشکاران نیز در معرض مسائل شانه است، مطرح نمود: افرادی که دچار شلی مفصل و اختلالات استخوانی هستند بیشتر در معرض دررفتگی شانه اند.

وی با بیان اینکه 3 استخوان ترقوه، کتف و بازو محل تلاقی آنها در شانه است، خاطرنشان ساخت: بعد از شکستگی مچ دست شایع ترین شکستگی مربوط به ترقوه است.

بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران از 29 آبان لغایت 3 آذر 96 در هتل المپیک در حال برگزاری است. در کنگره امسال 11 سخنران خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ترکیه، آلمان، کلمبیا، انگلستان، کانادا، اتریش حضور دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مسائل ارتوپدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مسائل ارتوپدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید